“СТРАТЕГІЇ ДЛЯ ТОГО І ПИШУТЬСЯ, ЩОБ ЗМІНЮВАТИ ГРОМАДИ НА КРАЩЕ ЧЕРЕЗ УМОВИ ПРОЖИВАННЯ, НАВЧАННЯ, ВІДПОЧИНКУ, ДОЗВІЛЛЯ ЛЮДЕЙ. ЦЕНТРОМ УСІХ ІНТЕРЕСІВ МАЄ БУТИ ЛЮДИНА!” - СЕРГІЙ ГРИНЕВЕЦЬКИЙ
Березівський район, серед новоутворених районів Одещини, один з найбільших за площею – 5,6 тис кв.км. Населення району – трохи більше 107 тисяч. Кількість територіальних громад в районі – 16, що складає 17,5% від загальної кількості громад Одеської області. Березівська міська рада є найбільшою територіальною громадою району з населенням у 16 710 чоловік, а в найменшій, Чогодарівській, мешкає 2 100 жителів.
Виробнича спеціалізація району, за словами голови Березівської районної державної адміністрації Віталія Лабуша - сільськогосподарське виробництво та харчова і переробна промисловості.
“Сільськогосподарським виробництвом займаються майже 460 підприємств. У 2021 році аграріями нашого району зібрано 374,2 тисяч тонн зернових та зернобобових культур та 114,7 тисяч тонн соняшнику. Найбільшими виробниками сільськогосподарської продукції в районі є ТОВ «Розквітне-агро», ТОВ «Райз-агро», ПП «Чеське»; ТОВ «Агрофірма Маяк», ТОВ «Авангард». Хороші показники і у наших найбільших промислових підприємств: так на ПП «Сегрос» виробництво м’ясних продуктів збільшилось на 5,6 млн.грн, у ТОВ «Ширяєво хліб» виробництво хліба та хлібобулочних виробів збільшилось на 5,7 млн.грн, сімейна компанія «Іванівські млинарі» наростила виробництво борошномельно-круп’яних продуктів на 3,8 млн.грн.” - повідомив керівник Березівської РДА на нараді, яка пройшла під головуванням Сергія Гриневецького.
Директор Департаменту фінансів Марина Зінченко зазначила, що бюджет Березівського району складається з бюджетів 16 громад, до яких протягом 11 місяців поточного року надійшло 500,9 млн грн.
«Березівський район є зразковим, адже там всі громади змогли забезпечити виконання планових показників. Протягом року за рахунок перевиконання планових показників 13 територіальних громад збільшили свій обсяг бюджету на 34,5 млн.грн, із них: Миколаївська - на 7,4 млн грн, Старомаяківська - на 4,5 млн грн та Ширяївська - на 3,8 млн грн», - наголосила Марина Зінченко.
Проте на рахунках Березівського району залишаються чималі суми залишку по відшкодуванню втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва - 207,7 млн.грн. Найбільші обсяги не використаних коштів мають громади Старомаяківська - 71,5 тис.грн та Петровірівська – 73,3 тис.грн.
«Серед проблемних питань також варто зазначити заборгованість по заробітній платі у закладах охорони здоров’я. У КНП "Березівська центральна районна лікарня"Березівської районної ради – це 2270,2, КНП "Миколаївська центральна районна лікарня" Миколаївської селищної ради - 695,17. Ці кошти мали отримати від Національної служби здоров’я України», – підсумувала Директор Департаменту фінансів Марина Зінченко.
Проблеми житлово-комунального господарства Березівського району, яких торкнувся голова РДА - забезпечення населення якісною питною водою та стан каналізаційних мереж.
“Із загальної протяжності водопровідних мереж 26,2% зношені та знаходяться в аварійному стані. Потребує покращення водопостачанням у Андрієво-Іванівській, Великобуялицькій, Знам’янській, Іванівській, Стрюківській, Раухівській громадах. Дуже необхідно розпочати будівництво очисних споруд та капітальний ремонт каналізаційних мереж, адже із загальної протяжності - 65 % зношені та в аварійному стані. Найгірша ситуація з водовідведенням у Березівській, Раухівській, Великобуялицькій, Миколаївській та Іванівській громадах” - зазначив Віталій Лабуш.
На думку голови райдержадміністрації, завдання територіальних громад в бюджетній політиці не тільки в нарощування дохідної бази, а також у забезпеченні ефективного використання бюджетних коштів.
“Особливо хочу зауважити, що можливе продовження процесу об’єднання або приєднання територіальних громад. Наприклад, в Березівському районі відсутні громади в категорії з чисельністю населення від 10-ти до 15-ти тисяч жителів. А я вважаю, що саме такі громади мають найбільший потенціал щоб бути спроможними. Як приклад - середній відсоток видатків бюджету на захищені статті складає 80 % що вказує на необхідність кожній громаді проводити роботу щодо пошуку додаткових джерел надходжень, здійснювати оптимізацію бюджетних закладів, переводити опалення в бюджетних установах на альтернативні види палива, зменшувати видатки на утримання апарату управління, створювати на декілька громад установ та закладів спільного користування, таких як школа естетичного виховання, дитячо-юнацька спортивна школа, комунальне підприємство” - відзначив голова Березівської районної державної адміністрації Віталій Лабуш.
Заслухавши доповіді, голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький зазначив - питання місцевого економічного розвитку лежить у двох площинах - стратегічне планування і ефективне управління ресурсами.
“В державному бюджеті є підтримка, щоби органи місцевого самоврядування створювали інфраструктуру для розвитку громади і бізнесу. Я говорю про різні секторальні бюджетні програми, які спрямовані на розвиток територій. Починаючи від Фонду регіонального розвитку, закінчуючи субвенцією на ЦНАПи, інтернет, спорт, наприклад, яка є за різними міністерствами. А ось Стратегія Розвитку, це дуже важливий документ, який недооцінюється декотрими головами громад, деякі до нього скептично ставляться. Можливо, через те, що не було прив’язки бюджетного фінансування з наявністю стратегії. На сьогодні вона є. Тому що кожна громада повинна мати свій стратегічний документ. І тільки в такому випадку буде можливість залучити кошти і ресурси. Таким чином, стратегічний документ важливо зробити якісним, зрозумілим - дороговказом для розвитку мінімум на 5 років. А що ми бачимо по Березівському району? З 16-ти громад — в трьох затверджені, а в 13-ти громадах вiдсутнi Стратегiï. Про що може йти мова?!" - сказав голова Одеської ОДА.
Сергій Гриневецький зазначає, що у депутатів обласної та районної рад, а також у керівників громад має бути чітке бачення, куди будуть рухатися у своєму розвитку громади і які напрями будуть розвивати.
“Вивчіть ваші сильні та слабкі сторони. І Стратегія розвитку кожної з громад має бути направлена саме на реагування на ті виклики, які стоять перед вами. Це і будівництво та капітальні ремонти доріг, і міст через річку, і транспортне сполучення, і ліквідація стихійних сміттєзвалищ, і екологія, і демографічна ситуація. Стратегії для того і пишуться, щоб змінювати громади і території на краще через умови проживання, навчання, відпочинку, дозвілля людей. Центром усіх інтересів має бути людина” - сказав голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.