Голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький взяв участь в пленарному засіданні десятої позачергової сесії Одеської обласної ради, яке відбулось сьогодні 25 січня
.
Одним з ключовим питань порядку денного було внесення змін до рішення обласної ради від 21 грудня 2018 року № 837-VII «Про затвердження регіональної Програми розвитку агропромислового комплексу Одеської області на 2019-2023 роки «Аграрна Одещина».
Зокрема, передбачалось ввести в Програму додатково пункт до напрямів та заходів регіональної Програми, яким передбачити кошти в сумі 10,0 млн. грн на часткову компенсацію вартості борошна, що придбане та використане для виготовлення сортів хліба, що користуються найбільшим попитом у населення. Це - хліб простої рецептури.
«Загальний обсяг фінансування регіональної Програми у сумі 24,9 млн.грн. у 2022 році не змінюється. Кошти частково перерозподіляються з інших напрямків Програми, але без значних негативних наслідків для них. Проект змін погоджено комісіями Одеської обласної ради з питань агропромислового розвитку, з питань економіки, промисловості, підприємництва, регуляторної політики та інвестиційної діяльності, з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності. Необхідність внесення змін до зазначеної Програми є спільною позицією обласної державної адміністрації та обласної ради. Дуже хотіли б що ця Програма об’єднала зусилля обласної державної адміністрації та обласної ради в особі депутатського корпусу на благо мешканців Одещини, стабільності в ціновій ситуації на соціально важливі продукти, в першу чергу на хліб» - зазначив доповідаючи на сесії обласної ради заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Олег Муратов.
Заступник голови Одеської ОДА нагадав, що світові ціни на продовольчу пшеницю у другий половині 2021 року постійно зростали і з 6,5 тисяч грн у липні дійшли до 10,2 тисяч грн у листопаді. Сьогодні ціни стабілізувались на рівні 9,5-9,8 тисяч грн.
«Україна і Одещина інтегровані у світову торгівлю. Такі тенденції не могли оминути нас, адже значна частка врожаю пшениці йде на експорт. І тому, здебільшого ціни на зерно формуються в портах «Великої Одеси». Ціни на борошно вищого сорту зросли з 11 тисяч у липні 2021 року до майже 13 тисяч. На фоні зростання світових цін на блакитний газ оминути здорожчання хліба без втручання уряду та регіональної влади не можливо» - додав Олег Муратов.
Окрім цього він заначив, що в Одеському регіоні завжди була найнижча ціна на хліб. Проте сьогодні на фоні цінових випробувань на сировину за ціною пшеничного хліба Одещина вже на 12 місці серед регіонів – 25,3 грн./кг. І за рік ця ціна зросла майже у 1,5 рази. Лише за грудень вона збільшилася в регіоні на 4%, а по Україні на 2%. Такі тенденції, на думку Олега Муратова, є вкрай негативними.
«Саме тому наприкінці 2021 року Уряд вже встановив державне регулювання цін на хліб, а на початку цього року встановив граничний рівень торговельної надбавки для «соціальних» товарів на рівні 10% з урахуванням логістичної та інших складових. Це було у тому числі й за ініціативи Одеської облдержадміністрації. Зокрема, підписано Меморандум про співпрацю між Одеською облдержадміністрацією, «Аграрним фондом» та «Куліндорівським комбінатом хлібопродуктів», що дозволило сформувати стратегічний резерв зерна в області у 30 тисяч тонн. А 30 грудня 2021 року голова облдержадміністрації Сергій Гриневецький підписав розпорядження «Про утворення резерву продовольчого зерна пшениці у 2021-2022 маркетинговому році», а це - ще 81,4 тисячі тонн пшениці» - поінформував депутатів Одеської обласної ради заступник голови ОДА Олег Муратов.
Говорячи про зміни до профільної з цих питань Програми «Аграрна Одещина» на 2019-2023 роки, Олег Муратов зазначив, що в результаті прийнятого рішення, мешканці Одеської області отримають хліб масових сортів за прийнятною ціною - зниження ціни відбудеться до 2 гривень за буханку. Зниження ціни, до 10%, відбудеться і за рахунок запропонованого механізму компенсації ціни на борошно, і за рахунок урядового обмеження торговельної надбавки.
«Це дозволить здешевити понад 1,6 млн буханок щомісячно. А за півроку – 10 млн буханок хліба. Безумовно всі процеси будуть контролюватися. Змін ціни на хліб не буде без погодження Департаменту економічної політики Одеської облдержадміністрації» - зауважив Олег Муратов.
Окрім цього він додав, що досягнуто домовленість з керівниками торговельних мереж, щодо забезпечення наявності хліба масових сортів на полицях всіх магазинів.
«Одеська обласна державна адміністрація пропонує комплекс заходів для стабілізації у найближчій перспективі цінової ситуації на ринку хліба масових сортів. Частина заходів вже виконана, зокрема сформовано резерв продовольчої пшениці на держпідприємстві; завершується формування резервів в районах райдержадміністраціями та проведено роботу з торгівельними мережами» - сказав заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Олег Муратов.
Заслухавши доповідь – депутати підтримали та внесли зміни до рішення обласної ради від 21 грудня 2018 року № 837-VII «Про затвердження регіональної Програми розвитку агропромислового комплексу Одеської області на 2019-2023 роки «Аграрна Одещина».