Як поводитися з людьми, які мають психічні порушення

Дата: 09.06.2022 11:56

Якщо ви вперше контактуєте з людиною, яка має психічне порушення, потрібно:

1?? Розпізнати ознаки порушення. Зверніть увагу на те, як людина говорить, особливості її поведінки та реакції. Свідчити про порушення можуть:

?? сплутане, прискорене або уповільнене мовлення, повторення одних і тих же слів і фраз, безглузді висловлювання, відповіді не по суті питань

?? розсіяна увага, розгубленість, відповіді після тривалої паузи

?? людина розмовляє сама з собою, з уявним співрозмовником, раптово замовкає та застигає на місці, прислухається до чогось

?? людина повторює стереотипні ритуали

?? рухове збудження, агресивна поведінка

У період екстрених ситуацій, зокрема воєнних дій, у людини може проявитися первинний психотичний епізод, тобто раніше подібних порушень не спостерігалося.

2?? Підтвердити психічне порушення. Встановіть контакт із людиною або з членами її сім’ї, опікунами, особами, які її супроводжують. Запропонуйте відійти в безпечне місце та поговорити. Будьте спокійними та готовими забезпечити конфіденційність розмови, якщо про це попросять. Розпитайте про симптоми порушення та запропонуйте варіанти підтримки. З’ясуйте, чи отримує людина професійну медичну допомогу.

3?? Підтримати. Підтримайте емоційно, поділіться спостереженнями щодо ментального порушення, окресліть його прояви. Поясніть людині або її близьким необхідність отримання професійної допомоги.

4?? Допомогти звернутися до фахівця та переконатися, що допомога надана. Надайте контакти профільних спеціалістів, медичних та соціальних служб, гарячих ліній.

?? Гаряча лінія організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (безкоштовно, цілодобово)

?? Гаряча лінія з питань попередження самогубств та підтримки психічного здоров’я 7333 (цілодобово)

?? Телефон довіри Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи (044) 456 17 02, (044) 456 17 25 (цілодобово)

Матеріал підготовлено на основі рекомендацій Юрія Вольних, психіатра вищої категорії, психоаналітика.

Більше інструкцій та порад, актуальних у воєнний час для батьків з дітьми, людей з інвалідністю, людей старшого віку та їхніх близьких, читайте у «Довіднику безбар'єрності» ?? https://bf.in.ua/u-voiennyj-chas.

?? «Довідник безбар'єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олена Зеленська.