Як надати першу допомогу людині, у якої стався напад епілепсії

Дата: 29.06.2022 11:37

Возможно, это изображение один или несколько человек и текст

Епілепсія – одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань. Вона не є «заразною», а для того, щоб допомогти людині, у якої стався напад, достатньо дотримуватися простого алгоритму дій:

покладіть людину у безпечне та комфортне місце, зафіксуйте час початку судом

потурбуйтеся, щоб під час нападу людина не травмувала себе, підкладіть щось м’яке під голову

переверніть людину на бік, що попередити потрапляння до дихальних шляхів слини чи крові

дуже важливо – не намагайтеся засунути людині до рота будь-які предмети, щоб вона раптом не «проковтнула язик» (це фізично неможливо). Навпаки, ви можете сильно нашкодити – тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, іноді навіть є ризик зламати щелепу

під час та після нападу людина потребує допомоги – часто не так професійної медичної, як соціальної. Важливо побути поруч та підтримати психологічно

не намагайтеся зупинити напад – він повинен пройти сам

Здебільшого при нападі не потрібно викликати медиків, але обов’язково телефонуйте 103 якщо:

приступ триває п’ять хвилин або довше

приступи повторюються один за одним, а людина між ними не відновлює свідомість

це перший напад судом у людини

людина травмувалася під час судом (впала, поранилася предметом поруч)

людина вагітна або має діабет

Напад епілепсії не завжди супроводжується судомами у всьому тілі. Іноді він може виглядати і як незначний провал у пам’яті на кілька секунд.

Розпізнати та допомогти – особливо актуально зараз, коли через воєнні дії збільшується кількість ситуацій, що можуть стати тригером для епілептичного нападу. Це, наприклад, різкі та гучні звуки, яскраве та миготливе світло, стрес тощо.

На основі інформації Міністерство охорони здоров'я України, Центр громадського здоров’я України.

Більше інструкцій та порад, актуальних у воєнний час для батьків з дітьми, людей з інвалідністю, людей старшого віку та їхніх близьких, читайте у «Довіднику безбар'єрності»  https://bf.in.ua/u-voiennyj-chas.

«Довідник безбар'єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олена Зеленська.

#barrierfree #bezbariernist #безбарєрність #історіїякінадихают